Dlaczego warto pić herbatę
Dlaczego warto pić herbatę
Na to pytanie każdy z nas może skonstruować własną odpowiedź, przecież możemy mieć prywatną listę powodów dla których sięgamy po ten aromatyczny napar. Dla przyjemności, wspomnień, pobudzenia, witalności, wyciszenia, zdrowia, zaspokojenia ciekawości, nowych odkryć smakowych - odpowiedzi może być wiele. Herbata jest napojem tak powszechnym, że trudno wyobrazić sobie dom, gdzie jej nie ma. Umila nam spotkania, rozgrzewa w zimowe wieczory, ale też chłodzi w upalne letnie dni.
Odkryj z nami powody, dla których warto sięgnąć po herbatę.
Dlaczego warto pić herbatę?
Na pewno dla zdrowia – to chyba jeden z najważniejszych walorów herbacianego naparu. Każdy jej rodzaj – przyjmowany w odpowiedniej ilości – korzystnie wpływa na pracę naszego organizmu, a także na nasze ogólne samopoczucie. W głowach większości Polaków od lat krąży stwierdzenie, że herbata, zwłaszcza zielona, jest zdrowa. Jednak wizyta w sklepie i sięgnięcie po pierwszą napotkaną „zieloną” herbatę nie zagwarantuje nam cudownego ozdrowienia. Aby móc cieszyć się poprawą stanu zdrowia wykorzystując picie zielonego naparu, należy sięgnąć po wysokiej jakości susz herbaciany (niekoniecznie zmielony w torebkach – gdzie nie masz pewności co znajdziesz), a następnie uzbroić się w cierpliwość i regularnie pić odpowiednio przygotowany napar. Wysokiej jakości liściasta herbata ma potwierdzone badaniami dobroczynne działanie, dzięki zawartości flawonoidów (katechin). Najwięcej ich znajdziemy w zielonej herbacie, która nie jest poddawana procesom fermentacji. Katechiny są silnymi antyoksydantami, które pomagają likwidować wolne rodniki, co spowalnia procesy starzenia się i zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów.
Herbata zawiera sole mineralne, m.in.: potas, wapń, magnez, mangan, żelazo, sód, fosfor, miedź, fluor oraz witaminy. Minerały i witaminy zawarte w herbacie poprawiają funkcjonowanie organizmu i jego wydolność. Żelazo pomaga w transporcie tlenu i regeneracji tkanek, potas reguluje gospodarkę wodą w organizmie, cynk odpowiedzialny jest za procesy metaboliczne. Witamina A poprawia wzrok, stan skóry, włosów i paznokci, witamina C wpływa na zwiększenie odporności, a witamina E utrzymuje młody wygląd.
Nadmiar polifenoli utrudnia wchłanianie żelaza, dlatego – choć niektórzy radzą pić 12 filiżanek herbaty dziennie – proponujemy jednak do 7 filiżanek, jak Chińczycy.
Herbata na pobudzenie i koncentrację
Główny alkaloid w herbacie to teina (w kawie dostała nazwę kofeiny), która dodaje nam energii. Przyswaja się ona wolniej niż z kawy ze względu na obecność polifenoli, ale dzięki temu herbata pomaga nam dłużej utrzymywać świeżość umysłu. Można też skorzystać z mieszanek herbacianych wzbogaconych w składzie o odpowiedni zioła, które mocniej podziałają na naszą pamięć i koncentrację lub pobudzenie.
Herbata dla przyjemności
Herbata to przyjemność. Odczuwamy ją bardziej będąc świadomi przysługi, jaką wyświadcza naszemu zdrowiu w każdym aspekcie. Jest jednym z niewielu produktów spożywczych, którey pozwala nam odczuwać przyjemność ze spożywania bez wyrzutów sumienia – kalorycznych lub wysoko przetworzonych. Jest idealną towarzyszką intymnych chwil i potrafi dopasować się do stanu, w jakim się znajdujemy. Idealny element w entuzjastycznych rozmów przy rodzinnym stole ale także cichych pogaduszek przyjaciół w klimacie zwierzeń. Możemy pić w samotności lub z ukochaną osobą, chętnie wybieramy do czytania książek czy słuchania muzyki. Wielu z nas kojarzy się z przyjemnościami większymi lub takimi całkiem małymi.
Herbata na uspokojenie i wyciszenie.
Herbata pomaga nam również w wyciszeniu, w zależności od sposobu parzenia i wybranej herbaty może mieć również właściwości wyciszające i odprężające. Herbata parzona dłużej niż 3-4 minuty pozwala rozpuścić się w wodzie garbnikom. Garbniki nadają jej charakterystyczną goryczkę. Pojawienie się garbników sprawia, że napar herbaciany uspokaja. Dlatego jeśli chcemy mieć herbatę o działaniu pobudzającym, to należy parzyć ją krótko, a jeśli uspokajającym, to dłużej. Jeśli mamy problem z wyciszeniem przed snem to warto wspomóc się ziołami (melisa) lub mieszankami herbacianymi (np. Spokojny sen)
Herbata dla pobudzenia kubków smakowych.
Prawdziwi smakosze herbaciani mają teraz ogromne możliwości odkrywania nowych doznań smakowych. Na rynku znajduje się wiele rodzajów herbat smakowych, gdzie na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, od klasycznych połączeń po bardziej wyszukane, naszym odkryciem idealnym jest Imbir z pigwą i truskawką. Długie zimne wieczory umilą mieszanki rozgrzewające a w upalne dni schłodzą napary smakowe w wersji Ice np. sunny garden
Każdy powód sięgnięcia po herbatę jest dobry. Herbata od wieków na Dalekim Wschodzie uchodzi za eliksir młodości. Picie herbacianego naparu pomaga usuwać toksyny z organizmu, co pomaga utrzymać organizm w świetnej kondycji, skóra jest bardziej elastyczna, a nasze ciało jest oczyszczone ze szkodliwych toksyn. Herbata dzięki antyoksydantom sprzyja walce z nowotworami i polepsza stan naszego zdrowia. Dlaczego? Ponieważ jest naturalna, nie zawiera konserwantów i szkodliwych dla organizmu składników.
Zostaw komentarz Anuluj odpowiedź